Müge Süel

Grafik Tasarım, Resim

1969 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Grafik Ana Sanat Dalında eğitimini tamamladı.

Türkiye’de yaşayan sanatçı, 1991 yılında sanat eğitmeni olarak çalışma hayatına başladı. Sanatçının resim çalışmaları; ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerinde, solo ve grup sergileri kapsamında izleyici ile buluştu.

Sanat çalışmalarını Adana’da bulunan atölyesinde sürdüren sanatçı; soyut dışavurumcu yapıtlarında, titizlikle oluşturduğu resim alanının tekstürel dokusunu, boyama sürecinin çıkış noktası olarak kabul eder. Sanatçı, zengin renk paletinden seçtiği renklerin soluk alışlarını, spatula, sünger, zımpara gibi araçlar ve yağ üzerine fırça gibi tekniklerle güçlendirir.

Assemblage çalışmalarında geri dönüşüm malzemeleri kullanarak; tüketim topluluklarını ve ekolojik değerleri içsel gelişimiyle birleştirerek sorgulayan sanatçı; farklı tematik serüven dönemlerini resimlerine yansıtmış olsa da Corona pandemisi; son resimlerin tematik evrenini hiç olma çabası, olarak dönüştürdü. Bu dönüşüm; kontrolsüz, doğaçlamaya yatkın ve organik yapıya yakın seçimleri kabul eden; indirgemeci yaklaşımla dışavurum sürecine yansıdı. Nesnesiz ve figürsüz dışavurumcu resimlerde; yüzeyde kısa, uzun, hafif fırça dokunuşlarıyla, hiçliğin ve yok oluşun sessizliği duyumsatıldı.

Daha Fazla Bilgi İçin

Bazı Çalışmalar

Yorum Ekleyin