ArtsCollective Nedir?

Değerli sanatçı dostumuz,

22 Mayıs 2020’de, tam da pandemi döneminde galerimizi açtığımız günden bugüne hep birlikte oldukça yol kat ettik.

Bu platformda açtığınız kişisel sergileriniz veya katıldığınız karma sergilerde, sizlerle sanat severler arasında köprü olduk, eserlerinizi dünyanın her köşesinden 365 gün 7/24 kesintisiz izlenebilmesini sağlamaya çalıştık.

Yaptığımız uluslararası katılımlı sergiler tanınırlığımıza katkı sağladı, yurt dışında pek çok ülkedeki sanatçılar, galericiler ve hatta sanatla ilgileneler arasında duyulmaya, fark edilmeye başlandı. Sergilerimize ilgi çoğaldı ve beraberinde katılım talepleri de artış gösterdi.

Geldiğimiz noktada, sizlerden gelen talepleriniz doğrultusunda bugüne kadar yaptıklarımızın üstüne koyacağımız yeni bir oluşumu hayata geçirmeye karar verdik: ArtsOnline-ArtsCollective.

ARTSCOLLECTIVE Sanatçısı Olmaya Ne Dersiniz?

ArtsOnline ARTSCOLLECTIVE sadece bir galeri, sergi, sosyal medya duyurusu değil, yeni bir sanatçı faaliyeti, ortak düşünce ve katılımdan güç alan bir birlikteliktir.

Bu birliktelik hareketiyle, sürekli olarak tanıtım faaliyetlerini yürüteceğimiz bir sanatçı grubu oluşturacağız. Gelen başvurulardan seçilerek oluşacak bu grupta sanatçılarımız birbirini tanıyacak ve destekleyecek.

Gencimizle, ustamızla, değişik branşlardan sanatçılarımızla birlikte kolektif bir güç oluşturacağız, yeni bir yol açacağız. İNİSİYATİF’e başvurular ilk sene Hakan Sarıhan tarafından değerlendirilecek olsa da, sonraki senelerde ARTSCOLLECTIVE Sanat İnisiyatifi üyelerinin oyları ile demokratik bir şekilde belirlenecek. Ortak düşünce ve birliktelik platformu yaratıp, aldığımız kararlarla sanatçılarımızı ve eserlerini tanıtmanın yeni yollarını yaratacağız!

ARTSCOLLECTIVE’de diyoruz ki;

  • Çevrimiçi kişisel sergileri zaten yapıyorduk. Değişik temalarda karma sergiler de düzenliyorduk. Ama ArtsOnline-ARTSCOLLECTIVE SANAT İNİSİYATİFİ sanatçılarının artık buralarda önceliği ve ayrıcalığı olsa, ücretli alanlarda %20 indirimi olsa mesela?
  • Birimiz öne çıkıp bir konseptle gelip, bir karma sergi düzenlese, katılan sanatçılarımızı söyleşilerle, boy boy fotoğraflarla dergide de tanıtsak? Hatta adı bile kendiliğinden çıktı: ARTSCOLLECTIVE!.. İNİSİYATİF’in her sanatçısı için bol bol resimli sayfaları da olsa çok güzel olmaz mı?
  • Collective sanatçılarının yurt içi, yurt dışı farketmeksizin başka sanal sanat platformlara katılmalarını, eser göndermelerini de sağlasak? Oralarda onları temsil etsek? Eserlerinizle ilgilenen kişi veya kurumlarla menfaatlerini koruyacak şekilde iletişim kurup, köprü görevi görsek?
  • Sergilenen her esere aslı veya basılı kopyası için numaralandırılmış, sanatçı ve galeri tarafından imzalı bir Orijinallik Sertifikası da düzenleriz?
  • Her ay bir sanatçımızı tanıtacak bir program başlatırız, hemen 2022 Ocak ayında mesela. Sitemizde, sosyal medyada fotoğrafı, biyografisi ve 2 yeni eseriyle tanıtır, sanatçımızın 1-2 paragraf da duygu ve görüşleri de ekleriz.
  • Hatta yıl sonunda, seçilen dostlarımız arasından yılın sanatçısını da seçeriz. Toplanıp buna bir kutlama yapar, beraber yeni yılı da karşılarız birlikte? Seneye pandemi de bitmiş olursa şimdiden programımızı bile ayarlasak…
  • Artsonline Shop’ta her birimizin atölyeleri olsa, kendimiz yönetsek atölyeden satışlarımızı, haftalık tatlı, küçük müzayedeler de yapsak orada?
  • Belki birlikten güç doğar, satınalma avantajları elde eder, tuval, kağıt, fırça boya vs gibi sanatsal malzemelerimizi topluca alma imkanımız olur, her türlü konuda bu avantajlardan da yararlanabiliriz.
  • Ek olarak sanalın dışına çıkmaya talip olmasak da arzu eden ve olayı yönetebilecek arkadaşlarla sanat fuarları için de bir imkan yaratıp, destek olabilsek.

Hadi gelin, çağrımıza katılın! ARTSCOLLECTIVE SANAT İNİSİYATİFİ’ne seçildiğinizde sadece yılda bir kez mütavzı bir katılım payı(*) talep edeceğiz o kadar!

Peki, başvurmak için neyi bekliyorsunuz?

(*)Katılım payına Artsonline Web Art Gallery dışındaki 3. parti ortaklarla yapılan proje ve faaliyetlerin giderleri ve posta, mekan, ikram, matbaa, basım vb. gibi giderler dahil değildir.